Aktivnosti

Danas smo promovisali zdrave životne navike. Učenici Osnovne škole "Solina" su u okviru manifestacije "Pokret za radost-Fitnes dan" uz muziku, zabavu i igru vježbali.

26.9. Europski dan jezika obilježen je i u Osnovnoj školi " Solina". Učenici su taj dan istakli važnost učenja najrasprostranjenijeg jezika, engleskog jezika i koliko koristi imaju od učenja istog. Aktivnosti su koordinirale nastavnice engleskog jezika Nina Petric i Selma Hurić.

U četvrtak,15.6.2017.godine u 16 sati u našoj školi održana priredba za roditelje,koju su pripremili učenici II 2 razreda sa svojom učiteljicom,Muhibom Karić. Učenici su pjesmom,plesom i glumom pokazali šta sve znaju.Roditelji nisu krili svoje zadovoljstvo,te su gromoglasnim aplauzima nagrađivali svaku izvedenu tačku.

Nasa ucenica Asja Sahitovic, na Smotri naucno- tehnickog stvaralastva mladih Bosne i Hercegovine, osvojila je "Zlatni tocak tehnike" za 1. mjesto u kategoriji crtani film i to pod vodstvom nastavnice Aide Jusic. Cestitamo Asji i nastavnici Aidi!

Isli smo u posjetu gradu, polozili cvijece na Kapiju i odali pocast poginulim 25. 5. 1995.
Obisli smo Panonska jezera., muzej i sojenice. Hvala uposlenicima Panonike na lijepom doceku i edukativnom razgovoru sa ucenicima.

"Igrom do jače zajednice i većeg aktivizma"je naziv projekta koji je danas realizovan u dvorištu OŠ "Solina", uz podršku Fondacije tuzlanske zajednice. Tradicionalne "Solinske igre" , u organizaciji LGZR Solina i OŠ "Solina", su unijele veselje, sreću i radost u srca prisutnih. Uživajte u slikama.

Učenici Ii1 i V2 sa svojim učiteljicama, Aleksandrom Hasanbegovic i Almom Skrobic, su svojim aktivnostima doprinjeli realizaciji projekta "Botanički vrt".

U povodu rođendana Muhameda a.s. posljednjeg poslanika vjernika islamske vjeroispovijesti i rođenja Isusa Krista, najmarkantnije ličnosti katoličke religije, u jednoj tuzlanskoj osnovnoj školi organizovani su međureligijski susreti učenika koji pohađaju vjersku pouku. Kreativne radionice i tematski nastupi učenika učinili su posebnim školski radni dan.

Učenici i nastavnici Osnovne škole Solina u Tuzli, priredili su jučer nesvakidašnje druženje uz priče uz priče iz religijske tradicije i vjerske pjesme koje su naučili na nastavi katoličke i islamske religije. Zajedno su proslavili rođendane poslanika Muhameda i Isusa Krista.

- Pripremili smo priredbu u povodu Božića i mevluda. Učenici katoličke vjere su pjevali božićne pjesme, a mi smo učili ilahije... kasnije smo pravili kolače i halvu i družili smo se, kaže Azra Isanović, učenica OŠ Solina.

Iako se nastavni planovi i programi za vjeronauku u školama izučavaju odvojeno, u ovoj školi su našli načina da ih spoje tako da zajedno proslave prazniike.

- Božić je praznik za Katolike. Oni obilježavaju 25. decembra Božić, a 24. je Badnjak. Za djecu je to veselje i zabava. Mevlud je naš praznik i mi imamo i Bajram, al i ovo je naš vrlo važan praznik, kaže učenica ove škole Suada Mujić.

Školu u Solini pohađa više od 360 učenika. Osim katoličke i islamske izučavaju i pravoslavnu vjeronauku, te kulturu religija. Priredbe poput ove način su da jedni drugima pokažu šta su lijepo naučili.

- Mi smo došli na zajedničku ideju, da u povodu rođenja poslanika Muhameda i Isusa pošaljemo poruke ljubavi i mira priredbom i na čestitkama. Svjesni smo da moramo živjeti zajedno jedni s drugima.. Ljudi se nekad boje drugog i drugačijeg.. a to nam daje slobodu i bogatstvo.. drugi ljudi nas afirmiraju.. Različitosti nas spajaju, kazala je za RTVTK Vanja Ilković, nastavnica katoličkog vjeronauka u OŠ Solina.

Osim kroz pjesme bogatstvo različitosti pokazala su djeca i praveći tradicionalna jela, kolače koje spremaju za praznike u svojim kućama, okitili su jelku i razmijenili čestitke.

- Sve je to vrijeme dobrote, prazničnog ozračja, djeca slave, ali mislimo da smo sad korak ispred jer nije ovo prvi put da mi ovako zajedno praznike obilježavamo. Ovo je prilika da pokažemo snagu zajedništva, jer je i naziv ovog projekta "Snaga zajedništva", prokomentarisala je Mara Ostojić, direktorica škole u Solini.

Iz perspektive djece zajedništvo se podrazumijeva, a različiti su samo po tome što neko umije bolje da pjeva, a neko je bolji u crtanju. Međureligijski susreti u školi su zato bili prije svega praznična prilika da pokažu svoje najizraženije talente.

Danas je u prostorijama Gradske uprave, gradonačelniku Tuzle, Jasminu Imamoviću, uručena novogodišnja čestitka, koju su osmislili i napravili učenici JU OŠ “Solina”.

Škola djeluje na području tri Mjesne zajednice:

-Solina

-Dokanj

-Breške

Učenici prvog, drugog, trećeg i petog razreda Osnovne škola "Solina", u pratnji svojih učiteljica, boravili su u posjeti Domu penzionera u Tuzli.
Stranica 1 od 2