U školi zajedno proslavili rođendane Muhameda a.s. i Isusa Krista

U povodu rođendana Muhameda a.s. posljednjeg poslanika vjernika islamske vjeroispovijesti i rođenja Isusa Krista, najmarkantnije ličnosti katoličke religije, u jednoj tuzlanskoj osnovnoj školi organizovani su međureligijski susreti učenika koji pohađaju vjersku pouku. Kreativne radionice i tematski nastupi učenika učinili su posebnim školski radni dan.

Učenici i nastavnici Osnovne škole Solina u Tuzli, priredili su jučer nesvakidašnje druženje uz priče uz priče iz religijske tradicije i vjerske pjesme koje su naučili na nastavi katoličke i islamske religije. Zajedno su proslavili rođendane poslanika Muhameda i Isusa Krista.

- Pripremili smo priredbu u povodu Božića i mevluda. Učenici katoličke vjere su pjevali božićne pjesme, a mi smo učili ilahije... kasnije smo pravili kolače i halvu i družili smo se, kaže Azra Isanović, učenica OŠ Solina.

Iako se nastavni planovi i programi za vjeronauku u školama izučavaju odvojeno, u ovoj školi su našli načina da ih spoje tako da zajedno proslave prazniike.

- Božić je praznik za Katolike. Oni obilježavaju 25. decembra Božić, a 24. je Badnjak. Za djecu je to veselje i zabava. Mevlud je naš praznik i mi imamo i Bajram, al i ovo je naš vrlo važan praznik, kaže učenica ove škole Suada Mujić.

Školu u Solini pohađa više od 360 učenika. Osim katoličke i islamske izučavaju i pravoslavnu vjeronauku, te kulturu religija. Priredbe poput ove način su da jedni drugima pokažu šta su lijepo naučili.

- Mi smo došli na zajedničku ideju, da u povodu rođenja poslanika Muhameda i Isusa pošaljemo poruke ljubavi i mira priredbom i na čestitkama. Svjesni smo da moramo živjeti zajedno jedni s drugima.. Ljudi se nekad boje drugog i drugačijeg.. a to nam daje slobodu i bogatstvo.. drugi ljudi nas afirmiraju.. Različitosti nas spajaju, kazala je za RTVTK Vanja Ilković, nastavnica katoličkog vjeronauka u OŠ Solina.

Osim kroz pjesme bogatstvo različitosti pokazala su djeca i praveći tradicionalna jela, kolače koje spremaju za praznike u svojim kućama, okitili su jelku i razmijenili čestitke.

- Sve je to vrijeme dobrote, prazničnog ozračja, djeca slave, ali mislimo da smo sad korak ispred jer nije ovo prvi put da mi ovako zajedno praznike obilježavamo. Ovo je prilika da pokažemo snagu zajedništva, jer je i naziv ovog projekta "Snaga zajedništva", prokomentarisala je Mara Ostojić, direktorica škole u Solini.

Iz perspektive djece zajedništvo se podrazumijeva, a različiti su samo po tome što neko umije bolje da pjeva, a neko je bolji u crtanju. Međureligijski susreti u školi su zato bili prije svega praznična prilika da pokažu svoje najizraženije talente.