U JUOŠ „Solina“ održana Olimpijada za stare

25.10.2014. godine u prostorijama Osnovne škole „Solina“ organizirana je Olimpijada za stare. Cilj ovih igara je veća socijalna uključenost starih osoba u društvene tokove lokalne zajednice.
Projekat je realizirala JU OŠ „Solina“, a partner projekta je bio Crveni križ TK uz svesrdnu podršku aktera Mjesne zajednice Solina. Inače, Olimpijada za stare je dio aktivnosti koju provode učenici i nastavnici  Oš „Solina“, u okviru projekta „Briga o starim obaveza mladih naraštaja“Prije samog početka olimpijade učesnicima se obratila predstavnica Crvenog križa TK, Amra Pirić, i naglasila da je ovo četvrta Olimpijada za stare koja se organizira u TK, a već drugu godinu uzastopno domaćin je OŠ „Solina“. Nakon nje, prisutnima se obratila direktorica škole, Mara Ostojić, poželjela dobrodošlicu prisutnim učesnicima, gledateljima, učenicima i nastavnom osoblju škole, te pozvala sve goste da se pridruže u sali za tjelesni i zdravstveni odgoj, što su i učinili nakon kraćeg prigodnog programa dobrodošlice koji su pripremili i izveli vrijedni učenici OŠ „Solina“. Redoslijed aktivnosti organiziranih povodom Olimpijade za stare:

10:00 h prijavljivanje i registracija ekipa učesnica

Prijavljeno je devet ekipa:

- Ljubičice (ženska ekipa)
- Sunce (ženska ekipa)
- Aktivno starenje Brčanska Malta ženska ekipa
- Aktivno starenje Brčanska Malta muška ekipa
- Kornjače (kombinovana ekipa)
- Orhideje (ženska ekipa)
- Tratinčice (ženska ekipa)
- Zmajevi (kombinovana ekipa)
- Ljiljani (kombinovana ekipa)

Svaka ekipa je imala pet članova

10:45 program dobrodošlice

11:15 takmičarski dio

Ekipe su učestvovale u sljedećim disciplinama:

- Jaje i kašika
- Kuglanje
- Povlačenje užeta
- Slobodna bacanja u koš
- Pikado
- Igra memorije

Svaku igru su nadgledala i pratila po dva učenika – sudije i jedan nastavnik – kontrolor

13:00 Organiziranje ručka (lovački gulaš) za sve učesnike Olimpijade

Nakon završenih igara, dok su čekali proglašenje pobjednika i podjelu zahvalnica i priznanja za osvojena mjesta, učesnici su pozvani da se okrijepe uz topli lovački gulaš.

14::00 Podjela priznanja i zahvalnica

Na kraju današnjeg druženja, pobjedničkim ekipama su uručena priznanja, a svim učesnicima zahvalnice.

Redoslijed i plasman ekipa:

1. Ljiljani 273 boda
2. Zmajevi 223 boda
3. Ljubičice 220 bodova
4. Aktivno starenje Brčanska Malta muška ekipa 219 bodova
5. Aktivno starenje Brčanska Malta ženska ekipa 188 bodova
6. Kornjače 184 boda
7. Tratinčice 176 bodova
8. Sunce 160 bodova
9. Orhideje 140 bodova

Nadamo se da su svi takmičari uživali u današnjim aktivnostima i da će se Olimpijada za stare dugo i uspješno organizirati u OŠ „Solina“.

Novinarska sekcija OŠ „Solina“